Architektonický ateliér Hilpert

Novostavba rodinného domu v Pojizeří Zavřít

Místo: Bítouchov, Semily
Autor: Martin Hilpert
Zastavěná plocha: 195 m2
Hrubá podlažní plocha: 302 m2
Hrubý obestav. prostor: 706 m3
Projekt: 2010 - 11 Realizace: 2012 - 13

Objekt je jednopodlažní s obytným podkrovím. Střecha je sedlová o sklonu 45°. Na hlavní hmotu domu na severu navazuje přístřešek pro automobily se skladem s plochou střechou a výškou shodnou s konstrukční výškou přízemí. Na jižní roh domu je připojena terasa tvaru L zastřešená plochou střechou o stejné výšce jako přístřešek pro automobil. V přízemí se nachází zádveří, šatna, chodba, koupelna, schodiště do podkroví, technická místnost, sauna, kuchyň a obývací pokoj s jídelním koutem. V podkroví se pak nacházejí dva dětské pokoje, ložnice rodičů, pracovna a chodba.
Dům je založen na rostlém terénu srovnaném do roviny. Základy jsou železobetonové pasy  o šířce 50 cm pod obvodovými stěnami a 30 cm pod vnitřními nosnými stěnami. Svislé nosné konstrukce jsou z vápenopískových cihel. Plášť je zateplen minerální vatou – systém Sendwix firmy KM Beta. Strop je monolitický železobetonový a přechází ve střechy terasy a přístřešku. Konstrukce střechy je klasická trámová sedlová se dvěma rizolety. Zateplení střechy je také minerální vatou mezi krokvemi a v podhledu. Krytina a materiál všech klempířských výrobků je Al plech se stojatou drážkou. Komín od krbu je třísložkový nerez s protipožární větranou šachtou. Okna a vchodové dveře mají rámy dřevěné v barvě RAL, zasklené trojskly. Okna mají předokenní žaluzie. Fasáda je tenkovrstvá omítka s velmi světlešedou barvou. Terasa na jihu je zevnitř obložena palubkami. Vnitřní povrchy stěn jsou z bílé štukové omítky. V mokrých prostorech je na podlahách a na stěnách do výše 210 cm keramická dlažba. Podlahy jsou v pobytových místnostech z dřevěných třívrstvých desek.
Vytápění je zajišťováno tepelným čerpadlem vzduch - voda. Zdrojem vody je vlastní vrtaná studna a kanalizace je napojena na veřejný řad. Ke splachování záchodů se využívá také dešťová vody z podzemního zásobníku. Schodiště je z dubových desek vetknutých do obvodových stěn pomocí ocelových kotev.